Tradicinis espresso aparatas vs automatinis kavos aparatas

Rašydami šį palyginimą jo netaikome nė vienam konkrečiam gamintojui. Šiame straipsnelyje tradicinis espresso aparatas suprantamas kaip pusiau profesionalus kavos aparatas, turintis vieną (paprastą arba HX) arba du boilerius, masyvią žalvarinę grupę ir vibracinį arba rotorinį vandens siurblį. Automatiniai kavos aparatai – visų klasių automatiniai kavos aparatai su integruotomis malimo girnomis, kurie viską padaro už jus vos kelių mygtukų paspaudimu.

Automatiniai aparatai labiausiai išpopuliarėjo būtent dėl to, kad jie visai neblogai viską padaro už jus: sumala reikiamą kavos pupelių kiekį, maltą kavą suberia į kavos ruošimo bloką, ją suspaudžia, pagamina kavą ir išmeta tirščius. Jeigu dar skirsite pusvalandį ir aparatą tinkamai sureguliuosite, espresas gali išeiti netgi labai neblogas. Tiems, ką tenkina labai neblogas espresas, automatiniai kavos aparatai yra išties puikus pasirinkimas: jie kavą pagamina greitai ir praktiškai be jokių pastangų.

Tradicinis espresso aparatas vs automatinis gaminant espresą
Espresas pagamintas automatiniu ir tradiciniu espresso aparatu.

Visgi, jei norite, kad espresas būtų puikus, t. y. tirštas, stiprus, koncentruotas, su tvirta puta – jums bus reikalingas tradicinis espresso aparatas (keletą tokių aparatų modelių galima rasti čia). Kodėl espresso aparatas pagamina geresnį espresą nei automatinis? Pirmiausia todėl, kad jis būtent tam ir buvo sukurtas – gaminti espresus, o ne dar atlikti eilę kitų funkcijų. Be to, jūs visiškai kontroliuojate kiekvieną proceso žingsnį: malimo rupumą, kavos dozę, suspaudimo jėgą, gėrimui naudojamo vandens kiekį, o galbūt ir išankstinio kavos sudrėkinimo trukmę, siurblio slėgį, vandens temperatūrą.

Tradicinis espresso aparatas technologiškai geriau pritaikytas espresui. Tai pasidaro akivaizdu palyginus espresso ir automatinio kavos aparato vidų. Automatiniuose kavos aparatuose naudojami plastikiniai kavos virimo blokai, o vanduo tik momentiškai kaitinamas termobloke. Tai užtikrina greitį, tačiau ne espresui būtiną temperatūros stabilumą. Be to, espresas automatiniu kavos aparatu pagaminamas per 10–15 sekundžių, todėl būna skystesnis, neturi sirupiško kūno (aišku, tai priklauso ir nuo pupelių), o ant viršaus dažnai susidaro ne natūrali kavos aliejų putelė, vadinama crema, bet mechaniškai suputotos kavos sluoksnis. Automatinio aparato viduje vietos nėra daug, todėl integruotos malimo girnos yra mažo skersmens ir dažnai prastesnės kokybės. Jos gali kaisti nuo termobloko skleidžiamos šilumos ir „deginti“ malamą kavą. Galiausiai medžiagos. Automatiniuose aparatuose naudojamos praktiškai tik plastikinės dalys, o profesionaliame kavos aparate vyrauja žalvaris, nerūdijantis plienas, varis. Tai turi įtakos ne tik skoniui, bet ir aparato ilgaamžiškumui.

Tradicinis espresso aparatas dažnai turi E61 grupę
Žalvarinė e61 grupė sveria daugiau nei 4 kg ir, palyginti su plastikine automatinio kavos aparato grupe, užtikrina puikų temperatūros stabilumą

Pieno plakimo varžybose tradicinis espresso aparatas taip pat lenkia automatinius. Espresso aparatų garas yra sausas, pienas išplakamas labai greitai ir tiksliai tokios konsistencijos, kokios norite – nuo aksominės vienalytės putos, tinkamos piešti pienu, iki purios putos kapučinui. Kadangi automatinio kavos aparato garas yra drėgnesnis, išplakus stiklinę pieno, maždaug penktadalį jo sudarys vanduo.

Automatiniai kavos aparatai išties pažengę ir gali suteikti neblogą patogumo, greičio ir kokybės santykį. Tačiau į tinkamas rankas patekęs klasikinis espreso aparatas pagamins tokį espresą, apie kokį automatinių kavos aparatų savininkai gali tik pasvajoti.
Dalytis šiuo įrašu

Sekite mus per Facebook'ą