Tik geras kavos malūnas leidžia pagaminti tobulą espresą

Kas svarbiau: kavos malūnas ar espresso aparatas?

Kavos malūnas. Vienareikšmiškai. Gal iš pirmo žvilgsnio tai ir atrodo keista, nes kavą gamina espresso aparatas, ne malūnas, tačiau jei padaroma klaidų pirmame espreso ruošimo etape, griūna visas procesas ir tobulo espreso nepagaminsime net ir geriausiu profesionaliu espresso aparatu.

Iš esmės espreso skonis priklauso nuo keturių dalykų: pupelių sumalimo smulkumo, sumaltos kavos dalelių vienodumo, vandens temperatūros ir ekstrakcijos laiko. Kaip matome, du veiksniai iš keturių tiesiogiai susiję su kavos malūnu.

Puodelyje atsiskleidžiantis skonis labai priklauso nuo naudojamo kavos malūno kokybės. Kad išgautumėte optimalų skonį, kavos pupelės turi būti sumaltos tolygiai ir tiksliai. Jei pupelės bus traiškomos ar pjaustomos nevienodo dydžio grūdeliais, apie puikų skonį negali būti nė kalbos. Pupelės turi būti tolygiai sumaltos taip, kad kiekvienas mažytis kavos grūdelis būtų kuo panašesnio dydžio ir formos į kitus. Tai yra išties sunkus darbas ir paaiškina, kodėl geri malūnai kainuoja nemažus pinigus.

Renkantis kavos gaminimo įrangą dažnai daroma esminė klaida. Iš pradžių išsirenkamas patinkantis espresso aparatas, o apie kavos malūną per daug negalvojama. Kiek lieka nuo aparato, tiek turės užtekt kavos malūnui. Gerai, jei kavos malūnui lieka bent 300–400 eurų, tačiau pirkti kavamalę už 100 eurų ar dar pigiau ir tikėtis, kad ji sumals espresui reikiamu rupumu ir tolygumu neverta. Jeigu visam espreso ruošimo įrangos komplektui skirti pinigai paskirstomi neproporcingai, deja, neišgausite tokio rezultato, kokio norėtųsi. Kad ir kokį gerą espresso aparatą įsigysite, prastas kavos malūnas tiesiog neleis atskleisti ir išnaudoti jo privalumų. Beje, įgudęs barista geresnį espresą pagamins su 500 eurų kainuojančiu kavos malūnu ir 200 eurų kainuojančiu espresso aparatu, nei su 2000 eurų kainuojančiu espresso aparatu ir 100 eurų kainuojančiu kavos malūnu.

Taip, malūnas gali būti brangus. Naudoti namuose skirtų elektrinių espresso kavos malūnų kainos prasideda nuo 200–300 eurų ir siekia iki tūkstančio. Ar jie to verti? Visiškai, kiekvieno euro. Visgi, jei tokia suma yra per didelė, geriau įsigyti kokybišką rankinį malūnėlį, negu rinktis kavamalę su peiliukais arba girnų imitacija. Namų sąlygomis kokybiškas kavos malūnas tarnaus daugybę metų, o gal ir visą gyvenimą. Tereikia jį tinkamai prižiūrėti, reguliariai valyti ir retkarčiais pakeisti susidėvėjusias girnas.

Taigi, jei žengiate tik pirmuosius žingsnius į kavos pasaulį, siūlytume pradėti nuo gero kavos malūno. Kad ir kokiu būdu ruoštumėte kavą, tik kokybiškai ir šviežiai sumaltos pupelės leis atsiskleisti optimaliam skoniui. Brangus espresso aparatas be gero malūno bus praktiškai bevertis, nes būtent kavos malūnas yra svarbiausia espresso įrangos dalis.
Dalytis šiuo įrašu

Sekite mus per Facebook'ą