Etiopija – kavos namai

Etiopija, anksčiau vadinta Abisinija, yra tikroji arabikos kavamedžio gimtinė. Nuo Kafos provincijos (Etiopijos pietvakariai) kilo ir pavadinimas KAVA. Kava, kaip gėrimas pradėta vartoti 9-ame amžiuje. Prieš tai kavamedžiai augo, kaip laukiniai augalai. Istoriniai Etiopijos šaltiniai teigia, kad kavą, kaip gėrimą atrado ožkaganys Kaldis, pastebėjęs, kad paragavę kavamedžio uogų, ožkos tampa itin aktyvios. Vietinio vienuolyno, vyriausiasis vienuolis juo nepatikėjo, pavadino „velnio uogomis“ ir sviedė jas į ugnį. Po kelių minučių vienuolyne pasklido skrundančių kavos pupelių kvapas. Jas sutrynę, ąsotyje užpylė karštu vandeniu. Tą naktį vienuoliai nusprendė, kad šį kvapnų gėrimą gers kiekvieną dieną, kad išliktų budrūs ir pakaktų jėgų ilgoms naktinėms maldoms.
Manoma, kad kava, tiksliau kavamedžio uogos, buvo netgi kramtomos, kad būtų lengviau ištverti, pavyzdžiui, alinančią kelionę. O Kafos gyventojai maltą kavą maišė su sviestu ir vartojo maistui. Toks kavos pupelių naudojimo būdas vis dar taikomas Kafos bei Sidamo regionuose, kurie yra 2 pagrindiniai kavos augintojai Etiopijoje.
Kava, kaip bendravimą skatinantis gėrimas, išpopuliarėjo Mekos mieste, kai buvo atidaryti pirmieji kavos namai, žinomi, kaip Kaveh Kanes. Tokie kavos namai buvo religinių susitikimų vietos, tačiau greitai tapo vietomis, kur dainuojama, bendraujama, pramogaujama.
1615-aisiais Venecijos pirkliai atgabeno kavą į Europą. Vos keletu metų vėliau nei arbatą. Nors iš pradžių Italijoje kavos gėrimas sukėlė nemažai prieštaravimų, popiežiui Klemensui VIII jis taip patiko, kad jis paskelbė jog “kava turėtų būti pakrikštyta tikruoju krikščioniškuoju gėrimu”.
Šiandien Etiopija yra didžiausia Kafos ir Sidamo kavos pupelių, žinomų, kaip Arabika, eksportuotoja Afrikoje. Etiopijos žmonės vis dar laikosi giliai įsišaknijusios tradicijos, vadinamos kavos gėrimo ceremonija. Tai išskirtinis ritualas, kai svetingi šeimininkai vaišina svečius kava, ją skrudindami, trindami ir plikydami tiesiog jų akivaizdoje.
Pripažinkime, kava kiekvienam iš mūsų yra mažytis dienos ritualas, tik ne visada kavos puodeliui skiriame pakankamai laiko ir dėmesio. Prisijaukinkime kavą ir mes savo namuose. Negerkime jos paskubomis, pasimėgaukime aromatu, pabandykime kaskart atrasti joje ką nors naujo!

 
Dalytis šiuo įrašu

Sekite mus per Facebook'ą